• Dokumenty szkoły

          • Procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia



          • PROCEDURY POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻENIA UCZNIÓW PRZESTĘPCZOŚCIĄ I DEMORALIZACJĄ
            ORAZ W SYTUACJACH ZAGROŻENIA ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM AGRESJI I PRZEMOCY.
             
             
             
             
             
             
             






             
            PROCEDURY POSTĘPOWANIA Z UCZNIEM, KTÓRY NIE UCZĘSZCZA NA ZAJĘCIA SZKOLNE- ZAGROŻENIE DEMORALIZACJĄ.
            Nauczyciel - wychowawca podejmuje następujące działania:
            1. W każdym miesiącu, przy obliczaniu frekwencji wychowawca analizuje nieobecności ucznia w szkole.
            2. Jeżeli w danym miesiącu nieobecność zbliża się do 30% i nieznane są jej przyczyny, wychowawca informuje o fakcie pedagoga i Dyrektora szkoły.
            3. Wychowawca wzywa do szkoły rodziców/opiekunów/ ucznia i przekazuje im informacje.
            4. Przeprowadza w obecności rodziców rozmowę z uczniem.
            5. Zaleca rodzicom szczególny nadzór nad dzieckiem i przypomina o obowiązkach rodziców związanych z realizacją przez dziecko obowiązku szkolnego, spisuje notatkę z rozmowy.
            6. W przypadku nie podjęcia przez rodziców współpracy z wychowawcą i powtarzania się niepokojących faktów szkoła występuje do Sądu Rejonowego lub kontaktuje się z policją.
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             










            PROCEDURY POSTEPOWANIA W PRZYPADKU ZAKŁÓCENIA TOKU LEKCJI - ZAGROŻENIE DEMORALIZACJĄ, NARUSZENIE ZASAD WSPÓŁŻYCIA SPOŁECZNEGO.
            Poprzez zakłócanie toku lekcji należy rozumieć wszelkie działania uczniów uniemożliwiające normalną realizację jednostki dydaktycznej lub wychowawczej. Zakłócanie toku lekcji może być wynikiem zagrożenia powstałego w sali bądź na korytarzu.
            1. Jeżeli zachowanie pojedyńczego lub kilku uczniów nie pozwala nauczycielowi na normalną realizację lekcji, powinien on wysłać przewodniczącego klasy do sekretariatu szkoły, z informacją o potrzebie pomocy.
            2. Sekretarz szkoły niezwłocznie informuje dyrektora szkoły lub pedagoga, jeżeli  żadna z tych osób nie jest dostępna, to sprawdza czy w pokoju jest wolny jakiś nauczyciel, który aktualnie nie prowadzi lekcji lub prosi o pomoc pracownika obsługi szkoły.
            3. Powiadomiona osoba udaje się do wskazanej Sali lekcyjnej i wyprowadza przeszkadzających uczniów do odrębnego pomieszczenia(  pokój nauczycielski, sekretariat, gabinet dyrektora), gdzie zostaje spisana notatka o zajściu.
            4. W najbliższym czasie wychowawca, pedagog szkolny przeprowadza z uczniami rozmowę i ustala konsekwencje tego zachowania.
            5. Jeżeli zasady zostały naruszone w sposób poważny wychowawca powiadamia rodziców.
            6. Jeżeli w dalszym ciągu powtarza się sytuacja i uczeń zakłóca tok lekcji, wychowawca ponownie wzywa rodziców do szkoły i powiadamia dyrektora szkoły.
            7. Organizowane jest spotkanie ucznia, rodzica, wychowawcy, pedagoga szkolnego i dyrektora szkoły, w trakcie którego spisuje się z uczniem i rodzicami kontrakt ustalający dalsze konsekwencje i tryb postępowania.
            8. Jeżeli spisanie kontraktu nie przynosi oczekiwanych rezultatów, i ani rodzice, ani nauczyciele nie są w stanie wpłynąć na zachowanie ucznia, sprawę przekazuje się do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, jako wniosek opiekuńczy opisujący sytuację nieletniego i obserwowane zagrożenia demoralizacją.
            9. Nie należy zakłócać toku lekcji innym nauczycielom, chyba, że konieczna jest natychmiastowa ewakuacja lub występuje stan zagrożenia zdrowia i życia.
            PROCEDURA POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELA Z UCZNIEM, SPRAWIAJĄCYM TRUDNOŚCI WYCHOWAWCZE.
            1. Nauczyciel - wychowawca ma obowiązek przeprowadzenia diagnozy sytuacji szkolnej i rodzinnej uczniów na początku roku szkolnego.
            2. Nauczyciel - wychowawca podejmuje działania wychowawcze zmierzające do eliminacji trudności i rozwiązywania problemów ucznia.
            3. Nauczyciel informuje rodzica o istniejących trudnościach i zapoznaje go ze swoim planie działania, jednocześnie zobowiązuje rodzica do rzetelnej współpracy.
            4. W przypadku utrzymujących się trudności wychowawczych z uczniem, nauczyciel inicjuje spotkanie z pedagogiem szkolnym celem uzyskania pomocy i wsparcia w przezwyciężaniu problemów wychowawczych.
            5. Nauczyciel informuje rodzica o możliwościach uczestniczenia w spotkaniu                       z pedagogiem.
            6. Nauczyciel opracowuje plan naprawczy w celu przezwyciężenia trudności ucznia wraz z pisemnym zobowiązaniem rodzica.
            7. Pedagog we współpracy z wychowawcą klasy przeprowadza diagnozę problemów wychowawczych i emocjonalnych ucznia.
            8. Wychowawca proponuje rodzicom / opiekunom/ ucznia przeprowadzenie badań               w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej, rzetelnie informuje rodzica o znaczeniu opinii w dalszej edukacji ucznia.
            9. W Przypadku braku opinii z Poradni PP, a dotyczące ucznia zagrażającego bezpieczeństwu innych lub własnemu, nauczyciel postępuje zgodnie z procedurą dotyczącą postępowania z uczniem agresywnym.
            10. Na najbliższej Radzie Pedagogicznej zapoznaje grono nauczycielskie z zaistniałym problemem, przedstawia dotychczasowe działania oraz stan faktyczny na dzień dzisiejszy.
             
             
             
             
             








            PROCEDURA POSĘPOWANIA Z UCZNIEM, KTÓRY ZACHOWUJE SIĘ AGRESYWNIE - ZAGROŻENIE DEMORALIZACJĄ, NARUSZENIE ZASAD WSPÓŁŻYCIA SPOŁECZNEGO.
            1. Nauczyciel przeprowadza rozmowę z uczniem, uświadamiając mu nieodpowiednie zachowanie.
            2. W zeszycie ( dzienniczku) informuje rodziców ( prawnych opiekunów) ucznia o jego agresywnym zachowaniu, zwracając uwagę na przeprowadzenie przez rodziców                ( prawnych opiekunów) rozmowy z dzieckiem na temat przestrzegania praw dziecka, budowania pozytywnych relacji międzyludzkich.
            3. Zwraca się z pisemną prośbą o zgłoszenie się rodzica ( prawnego opiekuna ) do szkoły:
            a. Przeprowadza rozmowę z rodzicem ( prawnym opiekunem), pogłębiając wiedze na temat ucznia, jego rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego.
            b. Rozmowę prowadzi pedagog szkolny, analizując przyczyny zaburzonego zachowania ucznia, pomagając rodzicom w doborze metod wychowawczych, zakłada uczniowi „ indywidualną kartę ucznia”.
            4. W przypadku utrzymywania się nieprawidłowej relacji ucznia z rówieśnikami ( pobicia, zaczepiania, itp.) wychowawca w porozumieniu z rodzicami ( prawnymi opiekunami) dziecka, kieruje je na badania psychologiczne, w celu otrzymania dalszych wskazówek dotyczących pracy wychowawczej z uczniem.
            5. Na prośbę rodzica uczeń ma możliwość uczestniczenia w zajęciach socjoterapeutycznych organizowanych na terenie szkoły przez pedagoga szkolnego lub nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami.
            6. W sytuacji kiedy uczeń w dalszym ciągu stwarza zagrożenie dla siebie lub innych uczniów, pedagog szkoły w porozumieniu z Dyrektorem szkoły i wychowawcą, kieruje wniosek do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji ucznia.
             
             
             
             
             
             
            PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZAGROŻENIA DEMORALIZACJĄ, WYKROCZENIEM LUB PRZESTĘPSTWEM
            (jeśli uczeń nie ukończył 17 lat, zawiadamia się policję i Sąd Rodzinny; po ukończeniu przez ucznia 17 lat prokuraturę lub policję)
            Nauczyciel/ pracownik szkoły podejmuje następujące działania:
            1. Niezwłocznie powiadamia Dyrektora Szkoły/ koordynatora ds. Bezpieczeństwa
            2. Dyrektor/ koordynator ds. Bezpieczeństwa ustala okoliczności czynu i ewentualnych świadków zdarzenia.
            3. Uczeń, który popełnił czyn karalny a przebywa na terenie szkoły, pozostaje pod opieką Dyrektora Szkoły lub pedagoga.
            4. Wychowawca/ dyrektor powiadamia rodziców/prawnych opiekunów.
            5. W wypadku, gdy rodzice nie podejmują współpracy ze szkołą, szkoła powiadamia Sąd Rodzinny.
            6. Niezwłocznie powiadamiana jest policja, gdy sprawa jest poważna ( rozbój, uszkodzenie ciała) lub sprawca nie jest uczniem szkoły i jego tożsamość nie jest nikomu znana.
            7. Wychowawca / dyrektor pomaga policji zabezpieczyć dowody przestępstwa lub przedmioty pochodzące z przestępstwa.
             
             
             
             
             
             
             
             
             











            PROCEDURY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU GDY SZKOŁA OTRZYMUJE INFORMACJE O UŻYWANIU PRZEZ UCZNIÓW ŚRODKÓW SŁUŻĄCYCH WPROWADZANIU SIĘ W STAN ODURZENIA, O UDZIALE W GRUPACH PRZESTĘPCZYCH, NIERZĄDZIE, CZYNACH PRZESTĘPCZYCH.
            Nauczyciel/ pracownik szkoły podejmuje następujące działania;
            1. Przekazuje informację wychowawcy klasy.
            Wychowawca podejmuje następujące działania:
            1. Informuje o fakcie pedagoga, psychologa, Dyrektora Szkoły.
            2. Wzywa do szkoły rodziców/ opiekunów ucznia i przekazuje informację.
            3. Przeprowadza rozmowę z uczniem w obecności rodziców.
            4. Zaleca rodzicom szczególny nadzór nad dzieckiem.
            5. Zobowiązuje rodziców do częstych kontaktów ze szkołą, spisuje kontrakt.
            6. Szkoła pomaga rodzicom w kontakcie z instytucjami wspierającymi pracę wychowawczą rodziny ( o ile rodzice zgłoszą taką potrzebę).
            W przypadku nie podjęcia przez rodziców współpracy z wychowawcą i powtarzaniu się niepokojących faktów, szkoła występuje do Sądu Rodzinnego lub kontaktuje się z policją.
             
             
             
             
             
             
             
             
             






            PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA SPOŻYCIA ALKOHOLU LUB ZAŻYCIA NARKOWTYKÓW PRZEZ UCZNIA, ZAGROŻENIA DEMORALIZACJĄ.
            Nauczyciel /pracownik szkoły podejmuje następujące działania:
            1. Powiadamia o podejrzeniu spożycia przez ucznia alkoholu wychowawcę klasy ( w razie nieobecności- pedagoga) oraz dyrekcję.
            2. Odizolowuje ucznia od reszty klasy, nie pozostawiając go samego. Stwarza warunki, które nie zagrażają jego życiu czy zdrowiu.
            3. Wzywa w porozumieniu z dyrektorem lekarza, w celu stwierdzenia stanu zdrowia, ewentualnie udzielenia pomocy medycznej.
            4. Zawiadamia o fakcie rodziców/ opiekunów i zobowiązuje ich d odebrania dziecka.
            5. W przypadku odmowy ze strony rodziców/ opiekunów:
            -  Lekarz ( po ustaleniu stanu zdrowia i w porozumieniu z dyrektorem szkoły) decyduje              o pozostawieniu ucznia w szkole, przewiezieniu do placówki służby zdrowia, przekazaniu go do dyspozycji funkcjonariuszom policji.
            - Szkoła zawiadamia najbliższą jednostkę policji o uczniu będącym pod wpływem alkoholu, agresywnym wobec kolegów, nauczyciela, zagrażającym zdrowiu lub życiu innym.
            W przypadku stwierdzenia stanu nietrzeźwości policja przewozi ucznia do izby wytrzeźwień lub policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych. O fakcie umieszczenia w tych miejscach zawiadamia rodziców/ opiekunów oraz Sąd Rodzinny, jeśli uczeń nie ukończył 18 lat.
            6. Powiadamia policję lub Sąd Rodzinny w sytuacji, kiedy uczeń przed ukończeniem 18 lat cyklicznie dopuszcza się spożywania alkoholu i nadużywa narkotyków. Dalszy ciąg postępowania leży w kompetencjach tych instytucji.
             
             
             
             
             
             
            PROCEDURA POSTEPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA, ŻE UCZEŃ POSIADA SUBSTANCJĘ, PRZYPOMINAJĄCĄ NARKOTYK- ZAGROŻENIE DEMORALIZACJĄ LUB CZYN KARALNY.
            Nauczyciel/ pracownik szkoły ( powiadamia wychowawcę bądź dyrektora) podejmuje następujące działania:
            1. W obecności drugiej osoby zatrudnionej ( koordynatora ds. Bezpieczeństwa) w szkole ma prawo żądać, aby uczeń pokazał zawartość torby oraz kieszeni. Czynności przeszukiwania może dokonać jedynie policjant.
            2. Powiadamia Dyrektora Szkoły/ koordynatora ds. Bezpieczeństwa o swoich spostrzeżeniach.
            3. Wychowawca/ dyrektor natychmiast wzywa rodziców/ opiekunów ucznia.
            4. Jeżeli rodzice nie stawiają się do szkoły w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji, szkoła powiadamia Sąd Rodzinny.
            5. Pozostałe czynności wykonywane ( przeszukiwanie, rozmowy) są w obecności rodziców, pedagoga szkolnego lub wychowawcy ucznia.
            6. Jeśli uczeń wyda substancje dobrowolnie, zabezpiecza ją i wraz z zebranymi informacjami przekazuje bezzwłocznie do jednostki policji.
            7. Gdy uczeń nie chce okazać substancji, torby itd, wzywa się policję, która dokonuje przeszukania i zabrania substancji do ekspertyzy.
             
             
             
             
             
             
             
             
             










            PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZNALEZIENIA NA TERENIE SZKOŁY SUBSTANCJI PRZYPOMINAJĄCEJ WYGLĄDEM NARKOTYK - ZAGROŻENIE BEZPIECZEŃSTWA.
            Nauczyciel/ pracownik szkoły ( powiadamia wychowawcę lub dyrektora) podejmuje następujące działania:
            1. Zabezpiecza substancję do czasu przyjazd policji i próbuje ustalić do kogo substancja ta należy.
            2. Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu Dyrektora Szkoły.
            3. Wzywa policję.
            4. Przekazuje policji zebrane informacje.
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             











            PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZNALEZIENIA NA TERENIE SZKOŁY BRONI, MATERIAŁÓW WYBUCHOWYCH, INNYCH NIEBEZPIECZNYCH SUBTANCJI LUB PRZEDMIOTÓW ZAGROŻENIA BEZPIECZEŃSTWA.
            Nauczyciel/ pracownik szkoły podejmuje następujące działania:
            1. Niezwłocznie zawiadamia Dyrektora Szkoły i koordynatora ds. Bezpieczeństwa.
            2. Koordynator zapewnia bezpieczeństwo przebywającym na terenie szkoły osobom lub ewakuuje je zgodnie z procedurą.
            3. Uniemożliwia dostęp osób postronnych do tych przedmiotów.
            4. Wzywa policję.
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             













            PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU UCZNIA ZAGROŻONEGO DEMORALIZACJĄ.
            Informacje ogólne:
            Uczeń zagrożony demoralizacją to uczeń, u którego w sposób utrwalony i systematyczny występują takie działania jak:
            - naruszanie zasad współżycia społecznego
            - zaniedbywanie obowiązku szkolnego
            - popełnienie czynów zabronionych ( przestępstwa lub wykroczenia)
            -spożywanie alkoholu lub środków odurzających
            - ucieczki z domu i wagary
            - udział w grupach przestępczych
            - przynależność do subkultur i nieformalnych grup młodzieżowych
            Poprzez naruszanie zasad współżycia społecznego w szkole należy rozumieć takie zachowania jak:
            - oszukiwanie nauczycieli i rodziców
            - utrudnianie prowadzenia lekcji
            - obrażanie i wyśmiewanie innych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły
            - umyślne niszczenie mienia szkolnego oraz mienia innych osób ( np. -pisanie po ścianach i ławkach, umyślne brudzenie łazienek- rozlewanie wody)
            - umyślne zaczepianie, potrącanie i popychanie innych
            - rozpowszechnianie kłamstw o innych
            - bójki z kolegami i koleżankami
            Przez czyny zabronione należy rozumieć czynny karalne tj. przestępstwa i wykroczenia.
            Czyny noszące znamiona wykroczenia to :
            - zakłócanie porządku publicznego, wywoływanie zagrożenia w miejscu publicznym
            - niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie znaków umieszczonych przez organ państwowy
            - niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie znaków lub urządzeń zapobiegających niebezpieczeństwu
            - rzucanie kamieniami lub innymi przedmiotami w pojazd będący w ruchu
            - samowolna zmiana znaków lub sygnałów drogowych
            - prowadzenie samochodu przez osobę znajdującą się w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka
            - kradzież lub przywłaszczenie mienia o wartości do 250 zł
            - paserstwo mienia o wartości do 250 zł
            - niszczenie lub uszkodzenie mienia, jeśli szkoda nie przekracza 250 zł
            - spekulacja biletami wstępu
            - utrudnianie korzystania z urządzeń przeznaczonych do użytku publicznego
            Czyny noszące znamiona przestępstwa to :
            - rozbój- grożenie z użyciem niebezpiecznego narzędzia, gazu lub broni palnej i zaginięcia mienia ( wartość bez znaczenia)
            - uderzenie nauczyciela
            - przywłaszczenie pieniędzy powyżej 100 zł
            - niszczenie rzeczy nauczyciela
            - używanie w czasie bójki ostrych narzędzi
            - podpalanie miejsc w szkole lub poza szkoła
            - niszczenie mienia o wartości powyżej 250 zł
            - spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu
            - przerabianie lub podbijanie legitymacji szkolnych w celu użycia jej za autentyczną
            - zakłócanie porządku publicznego
            - posiadanie narkotyków lub innych substancji odurzających
            1. Jeżeli zagrożenie demoralizacją przejawia się następującymi zachowaniami ucznia:
            - uczeń zachowuje się agresywnie
            - uczeń zakłóca tok lekcji
            - uczeń nie uczęszcza na zajęcia szkolne- zaniedbuje obowiązki szkolne
            - uczeń popełnił czyn karalny
            - uczeń wprowadza się w stan odurzenia używając narkotyków lub alkoholu
            - uczeń uczestniczy w działaniach grup przestępczych
            Należy stosować odpowiednie wewnątrzszkolne procedury.

             
             

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu
      • (041) 3761327 lub (041) 2605750 Numery: 0412605750 - Sekretariat 0412605751 - Dyrektor 0412605752 - Pokój Nauczycielski 0412605753 - Kuchnia 0412605754 - Księgowość/Intendent 0412605755 - Przedszkole 0412605756 - Kadry
      • ul. Szkolna 10 28-100   Szaniec Dyrektor: mgr Grzegorz Załęcki Dyżury pielęgniarki szkolnej: Wtorek 7.30 - 15.00 Psycholog: Środa 8.30 - 13.30 Piątek 8.30 - 12.00 Sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 14.00 Poland
    • Logowanie