• AKTUALNOŚCI

• Święto Konstytucji 3 Maja i Dzień Europejski z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do UE

05.05.2024

W dniu 30 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku była ona szczególna, bo połączona z Dniem Europejskim, podczas którego świętowaliśmy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji w sali gimnastycznej było międzynarodowo, kolorowo i tanecznie. Uczniowie klas IV - VIII pod opieką nauczycieli przygotowali ciekawe stoiska wystawiennicze różnych krajów europejskich: Grecji, Francji, Niemiec, Anglii i oczywiście Polski. Nie zabrakło zabawnych przebieranek, pomysłowych prezentacji wylosowanych państw. Prawdziwą ucztą były smakowite potrawy z różnych zakątków Europy, które przygotowano do degustacji. Dzień Europejski spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów i stanowił dla nich nie tylko okazję do pogłębienia wiedzy na temat dziedzictwa europejskiego i wspólnoty krajów zamieszkujących nasz kontynent, ale także pogłębienia relacji międzyklasowych i integracji.

• TEATR, SALA ZABAW I INTEGRACJA KLAS VII - VIII

05.05.2024

24 kwietnia uczniowie klas VII i VIII wybrali się do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, gdzie Katolicki Teatr Edukacji z Katowic wystawił sztukę J. Słowackiego „Balladyna”. Magia teatru przeniosła widzów do nadgoplańskiej puszczy, celi Pustelnika, chaty Wdowy i zamku hrabiego Kirkora. Aktorzy w doskonały sposób wykreowali świat przenoszący nas do realiów Balladyny i Aliny – dwóch sióstr, które poróżniła miłość i zazdrość. Ukazali odwieczną prawdę, iż „nie ma winy bez kary”. W bardzo sugestywny sposób wykreowali postać zbrodniarki, morderczyni siostry – Balladyny, okrutnej, pięknej, owładniętej żądzą władzy dziewczyny, a później królowej, która złamała zasady miłości siostrzanej, wyrzekła się matki, popełniła zbrodnie na mężu, przekroczyła granicę moralności, za którą została ukarana. Atmosferę tajemniczości i grozy podsycały doskonale oddające charakter sztuki akordy muzyczne. Uczniowie z zaciekawieniem śledzili losy Balladyny, Aliny, Goplany, Skierki, Chochlika, Kirkora. Reakcja młodych widzów była zaskakująca, nikt nie rozmawiał. Wszyscy z zapartym tchem oglądali przedstawienie. Spektakl stał się ciekawą lekcją edukacji teatralnej wpisanej w podstawę programową. Wiele wrażeń przyniosła też wizyta w sali zabaw GierkiBierki. Ostatnim punktem wycieczki była pyszna pizza w restauracji Corleone. W odczuciu wszystkich bez wyjątku był to bardzo udany dzień.

• Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole

04.05.2024

W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Celem święta jest promowanie proekologicznych i zdrowotnych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest  w 192 krajach na świecie.

Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi, dlatego  23 kwietnia odbył się w naszej szkole apel i inne projekty mówiące o ochronie naszego zdrowia i naszej planety. Uroczystości przygotowały klasy z edukacji wczesnoszkolnej.

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy czwartej  wzięli udział w warsztatach plastycznych w bibliotece. Efektem pracy dzieci są piękne,  kolorowe plakaty ukazujące czystą, zieloną Ziemię, taką jaką chcielibyśmy zachować dla nas i przyszłych pokoleń. Niech te prace będą małymi cegiełkami na drodze rozwoju świadomości dorosłych i dzieci, że o błękitną planetę musimy dbać wszyscy, tu i teraz.

• Nagłówek

• Nagłówek