• AKTUALNOŚCI

            • Ślubowanie uczniów klasy I

              16.10.2023

              Dnia 13 października 2023r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci z klasy 1.

              Najpierw pierwszoklasiści w pięknie udekorowanej sali przedstawili bogaty program artystyczny, na który składały się wiersze i piosenki. W podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klasy 1 ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny. Pan dyrektor złożył życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom, następnie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.  Po uroczystej akademii dzieci udały się do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

              Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

            • XVI Gminne Biegi Przełajowe

              10.10.2023

              W dniu 27 września 2023r. na boiskach bocznych Stadionu Miejskiego w Busku-Zdroju odbyły się XVI Gminne Biegi Przełajowe. Do rywalizacji przystąpiło jedenaście szkół. W zawodach wzięło udział 421 zawodników i zawodniczek. Nasza szkoła wystawiła reprezentację składającą się z 38 dziewcząt i chłopców, z klas I-VIII. Uczniowie z klas I-II mieli do pokonania dystans 300m, uczniowie klas III-IV 400m, V-VI 600m natomiast VII-VIII 800m.

              W klasyfikacji drużynowej nasza szkoła zajęła 5 miejsce, natomiast w konkurencji indywidualnej poszczególne miejsca zajęli:

              · 2 miejsce - Julia Grochowina z klasy VIII

              · 3 miejsce - Oskar Borek z klasy II

              · 4 miejsce - Karol Maciąg z klasy IV

              · 5 miejce - Wiktoria Czerwińska z klasy II 

              Za zajęcie 5 – miejsca nasza drużyna otrzymała pamiątkowy puchar, a wyżej wymienieni uczniowie zostali udekorowani medalami i upominkami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

              Zawodnikom sprzyjała dobra pogoda oraz towarzyszyła dobra zabawa.

            • Świętokrzyski Kongres Samorządów Uczniowskich

              28.09.2023

              Dnia 26 września 2023 r. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbył się Świętokrzyski Kongres Samorządów Uczniowskich. Organizatorami tego wydarzenia byli Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki.

              Naszą szkołę reprezentowały Julia Grochowina, Gabrysia Kozieł i Emilka Grochowina oraz opiekun Samorządu - p. Aneta Rasała

              Celem Kongresu było zwiększenie efektywności działań samorządów uczniowskich, zachęcenie młodych ludzi do większego zaangażowania w działania swoich społeczności szkolnych oraz lokalnych, doskonalenie umiejętności działania zespołowego, tworzenie silnej społeczności uczniowskiej, współpraca, a także budowanie świadomości obywatelskiej wśród rówieśników.

              Spotkanie było okazją do dyskusji oraz wymiany dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania samorządów uczniowskich. Dobrze jest czasem coś sobie przypomnieć, uaktualnić, skorzystać z dobrych i sprawdzonych pomysłów. 

            • "W strugach deszczu po śladach historii, tradycji i wiary - w pielgrzymowaniu na  Święty Krzyż"

              28.09.2023

              Pielgrzymowanie do miejsc uznanych za święte towarzyszy człowiekowi od wieków i jest nieodłącznym elementem rozwoju kultur i cywilizacji. Turystyka religijno-pielgrzymkowa przeznaczona jest dla tych, którym niestraszne jest wędrowanie, a na czele ich wartości jest zawsze sam Bóg.

              Dowodem na to była  26- osobowa grupa uczniów, rodziców oraz nauczycieli, którzy 23 września br. wyruszyli na dwudziesty czwarty Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. Prawie 2-tysięczna grupa pielgrzymów wędrowała po szlakach Świętokrzyskiego Parku Narodowego do najstarszego w Polsce sanktuarium, w którym  od XIV w. przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Tak więc krok za krokiem, bez względu na wiek pogodę i długość trasy, wszyscy podążali w jednym celu, by oddać pokłon Relikwiom. Każdy uczestnik rajdu miał też swój osobisty motyw wyprawy. Jedni wędrowali, aby za coś podziękować, a jeszcze inni, by prosić o potrzebne łaski.

              Tegorocznej wyprawie przyświecało hasło: „ Krzyż drogowskazem życia,a  wędrującym towarzyszyły: przelotne opady, powiew (już) jesiennego wiatru i zachmurzone niebo oraz wyśmienite nastroje, optymizm i co ważne - pogoda ducha. Nasza wędrówka wiodła najbardziej obleganą trasą „Zbójecką” prowadzącą z Bielin, którą wybrało 453 osoby.

              Zwieńczeniem naszego pielgrzymowania była koncelebrowana Eucharystia. Tym razem (ze względów atmosferycznych) sprawowana w bazylice na św. Krzyżu. Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Jan Piotrowski- ordynariusz kielecki, w asyście biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza i kilkudziesięciu kapłanów. Była Ona m.in., uwielbieniem Boga za dar zbawienia, które przyszło przez krzyż. Eucharystię zakończyło błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego, po które od wieków przybywali do sanktuarium królowie, książęta, dostojnicy państwowi i zwykli wierni.

               I tak kolejny rajd pielgrzymkowy, kolejny szlak, kolejna przygoda za nami. Mamy nadzieję, że ta niecodzienna wyprawa dostarczyła samych pozytywnych doznań i emocji. Liczymy, że w następnym roku ponownie przywołamy wspomnienia z poprzednich edycji i na nowo będziemy zachwycać się pięknem naszej ,,małej ojczyzny”.

            • "Kochane Pierwszaki"- wycieczka edukacyjno-profilaktyczna

              24.09.2023

              21 września 2023 roku  pierwszaki rozpoczynające naukę w klasie I naszej szkoły udały się na wycieczkę do kieleckiej Hali Legionów, aby wziąć udział w niezwykłym przedsięwzięciu edukacyjno-profilaktycznym - „Kochane Pierwszaki”. Celem tego spotkania zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach była nauka o zasadach bezpieczeństwa w swych pierwszych samodzielnych podróżach do szkoły. A wiadomo, że nauka przez zabawę jest najprzyjemniejsza, dlatego też nie zabrakło zabaw tanecznych, wspólnego śpiewania  piosenek i innych atrakcji. W czasie uroczystości ksiądz Biskup Pomocniczy Diecezji Kieleckiej Marian Florczyk pobłogosławił  świeżo upieczonych pierwszoklasistów i poświęcił ich tornistry wspominając swój początek nauki. Mówił, że towarzyszył mu strach przed nowym dlatego pokazanie dzieciakom, że nie są sami, że ktoś czuwa nad ich bezpieczeństwem, że mają do kogo zwrócić się o pomoc jest bardzo ważne. Państwowa Straż Pożarna, Policja i Wojsko Polskie, jak co roku włączyło się do uczestnictwa w imprezie, mówiąc odwiedzającym stoiska dzieciom jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo oraz jakie są jego podstawowe zasady.

            • NARODOWE CZYTANIE 2023

              12.09.2023

              9 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły Gabriela Kozieł i Rafał Chlebek wzięli udział w Akcji Narodowego Czytania. Akcja została zainicjowana przez Parę Prezydencką Annę i Bronisława Komorowskich w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Od tego czasu co roku na początku września odbywa się Narodowe Czytanie utworu wybranego przez Parę Prezydencką. Do tej pory były to m.in. Lalka Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, wybór noweli polskich czy Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Podczas tegorocznej, dwunastej edycji Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Narodowe Czytanie 2023 w Busku-Zdroju odbyło się tradycyjnie w muszli koncertowej Parku Zdrojowego. Wśród wielu lektorów znalazły się władze miasta i gminy Busko-Zdrój, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież oraz czytelnicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju. Dziękujemy uczniom klasy VII za reprezentowanie naszej szkoły w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu.

            • Teatrzyk w przedszkolu ,,Muzyczne podróże dookoła świata’’

              10.09.2023

              W środę 6 września 2023r. teatrzyk Skrzat zaprosił nasze dzieci w muzyczną podróż dookoła świata. Sympatyczna Nutka oraz jej towarzysz Trubadur odwiedzili wraz z przedszkolakami w Europie - Hiszpanię, gdzie króluje flamenco oraz walka byków, w Afryce - Saharę, po której wędrują karawany, w Azji - Chiny oraz Amerykę, gdzie walczą dzielni kowboje, tak naprawdę pasterze krów! Dzieci w toku żywej oraz zabawnej narracji poznały między innymi budowę gitary oraz prawdziwego afrykańskiego bębna, żywo uczestniczyły w akcji widowiska, śpiewały piosenki razem z aktorami, którzy przybliżyli im muzykę z różnych stron świata. Tańczyły i śpiewały piosenki charakterystyczne dla regionów w których na chwilkę się zatrzymały. Przedszkolaki wspaniale się bawiły poznając kulturę różnych narodów i z niecierpliwością czekają na kolejne przedstawienie.

            • Rozpoczęcie zajęć w roku szkolnym 2023/2024

              01.09.2023

              Zaczynamy w poniedziałek o:

               

              -przedszkole godzina 8.00 - sala gimnastyczna

              -szkoła godzina 9.00 - sala gimnastyczna

              ---------------------------------------------------------------

              Ufamy, że rozpoczęcie zajęć i zakończenie ostatni raz odbywa się osobno ;-)

              --------------------------------------------------------------

              Do zobaczenia w ZPO Szaniec  ...;-)

              -----------------------------------------------------------------

              Poniżej godziny dowozu i odwozu uczniów i dzieci.

              -----------------------------------------------------------------

              Dowóz bez zmian ...natomiast odwóz w dniu 04.09.2023r. będzie ok. godziny 10.30.

              ----------------------------------------------------------------

               

              dowozy_1(1).pdf

              dowozy_2(1).pdf

            • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023. POŻEGNANIE UCZNIÓW KLASY VIII.

              02.07.2023

              23 czerwca 2023r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Uczniowie klas I-VIII przyszli do szkoły, aby z rąk swoich wychowawców otrzymać upragnione świadectwo zakończenia roku szkolnego. Świadectwo, które jest biletem do WAKACJI!

              Czas rozwinąć skrzydła”

              Taki cytat wybrali absolwenci, aby im towarzyszył w ostatnim dniu nauki w naszej szkole.

              O godz.09:00 odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 oraz pożegnania uczniów klasy VIII. W uroczystości wzięli udział uczniowie, grono pedagogiczne i rodzice uczniów. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Nastąpiło także uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klasy VII. Część artystyczną tradycyjnie rozpoczęto polonezem, który odtańczyli członkowie szkolnej grupy tanecznej. Uroczystość uświetniło pełne gratulacji i życzeń przemówienie Pana Dyrektora – Grzegorza Załęckiego, skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli. Pan Dyrektor odczytał list, który w związku z zakończeniem roku szkolnego i rozpoczynającymi się wakacjami skierował do społeczności szkolnej Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Najlepsi uczniowie wyróżnieni zostali nagrodami i otrzymali świadectwa z wyróżnieniem z rąk swoich wychowawców. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła uczennica Zuzanna Prędka - zdobywczyni tytułu najlepszej absolwentki. W dalszej części uczniowie klasy VII w humorystycznym przedstawieniu pożegnali naszych absolwentów. Ósmoklasiści podziękowali nauczycielom za trud włożony w nauczanie oraz opiekę i wychowanie. Absolwentom życzymy powodzenia i dostania się do wymarzonych szkół, a pozostałym uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.

               

            • Dzień Dziecka i Sportu

              20.06.2023

              Dzień Dziecka i Sportu  odbył się w tym roku 16 czerwca. Pogoda była słoneczna więc i humory wszystkim dopisywały. Tego dnia wszyscy uczniowie spędzili na placu szkolnym. We wczesnych godzinach rannych odbyły się rozgrywki sportowe m.in. skoki w workach, wyścigi  oraz mecze piłkarskie rozgrywane pomiędzy klasami. Główną i najbardziej wyczekiwaną atrakcją był piknik na trawie oraz ognisko, gdzie każdy mógł upiec kiełbaski, chlebek czy najsmaczniejsze pianki. Najważniejsza  dobra zabawa i zaangażowanie oraz czas spędzony wspólnie z kolegami i koleżankami.

            • Wycieczka kl. I-III do Muzeum Motoryzacji

              20.06.2023

              1 czerwca 2023r. uczniowie klas I-III odwiedzili Muzeum Motoryzacji w Wolicy koło Chęcin. Dzieci z bliska miały okazję zobaczyć kolekcję zabytkowych pojazdów, dziś już niespotykanych na naszych drogach. Podczas zwiedzania z przewodnikiem uczniowie poznali liczną kolekcję rekwizytów związanych tematycznie z prezentowanymi pojazdami. Podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość wejścia do wybranych eksponatów, przejazdu zabytkowym wozem strażackim i integracji na świeżym powietrzu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy terenowe.

              Wizyta w Muzeum Motoryzacji była niezapomnianym przeżyciem, a piknik na świeżym powietrzu na długo pozostanie w naszej pamięci.

               

            • „Jak nie czytam, jak czytam”

              12.06.2023

              „Jak nie czytam, jak czytam” to akcja rozpowszechniająca czytelnictwo wśród dzieci  i młodzieży. W naszej szkole przeprowadzona została w dniu 7 czerwca 2023 roku. Biblioteki : Publiczna i Szkolna przygotowały dla uczniów ciekawe, nowe i stare: bajki, wierszyki, komiksy, opowiadania, które czytane były przez dzieci na przerwach, świetlicy, w bibliotece i na korytarzach szkolnych. Niektóre dzieci przyniosły z domu swoje ulubione lektury. Czytaliśmy fragmenty z nich, rozmawialiśmy o tymco dzieciom daje regularne czytanie,  jak rozwija wyobraźnię, jak można odpocząć i wyciszyć się przy ciekawej lekturze. Mamy nadzieję, ze dzięki takim akcjom dołożymy naszą małą cegiełkę do rozwoju czytelnictwa i rozwijania kultury czytania.

               

              Dorota Dulnik, Marzena Dybko

            • Pożegnalna dyskoteka

              09.06.2023

              Tradycją jest uroczyste żegnanie się najstarszych uczniów ze szkołą. 7 czerwca 2023r. uczniowie klas VIII i VII bawili się na BALU 8 KLASY. W kameralnym gronie, przy muzyce dyskotekowej odbyła się wesoła zabawa. Odświętne stroje, uśmiechnięte twarze i roztańczone nogi zdobiły parkiet sali balowej. Na parkiecie królowały najnowsze dyskotekowe hity. Nie zabrakło także tańców grupowych: “belgijki”, “kaczuszek”, “chusteczki” i “pociągu”. O żołądki naszych młodych tancerzy zadbali rodzice, którzy zamówili pyszną pizzę. Niezwykłe chwile z pewnością na długo pozostaną w pamięci Absolwentów naszej szkoły.

            • II miejsce uczniów klasy 8 w grze terenowej “ Nieziemska Gra Miejska”

              05.06.2023

              31.05.2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grze terenowej organizowanej przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Przemysław Musiał, Wiktor Piotrowski i Jakub Zomer. Na uczestników zabawy czekało siedem zadań logiczno-zręcznościowych oraz jedno zadanie podsumowujące. Nasi uczniowie bardzo zaangażowali się w wykonywanie wszystkich zadań, które były nie lada wyzwaniem. Jednym z pierwszych było wykonanie stroju ekologicznego i zasadzenie rośliny doniczkowej. Kolejne zadania to m.in. budowanie szałasu, strzelanie z łuku, wirtualne gogle, yoga challange i rozwiązywanie quizu. Po zakończeniu wszystkich konkurencji uczestnicy otrzymali upominki, pamiątkowe dyplomy, a także smaczny poczęstunek.

               

            • Przedstawienie ekologiczne w wykonaniu uczniów klas I-III

              05.06.2023

               Uczniowie  klas I-III przygotowali dla swoich młodszych kolegów z przedszkola  spektakl ekologiczny pt.: „Świat woła o pomoc”.  22 maja  z wielkim entuzjazmem zaprezentowali je w przedszkolu. Uczniowie zaśpiewali także przedszkolakom piosenki o tematyce ekologicznej, m.in.: „Ekologia”  i  „Ziemia  - zielona wyspa”, które zachęcały do troski o środowisko naturalne. Dzieci dowiedziały się wiele o ekologii i o ochronie środowiska,  poznały zasady bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w lesie oraz zapoznały się z segregacją odpadów. Celem przedstawienia było promowanie treści ekologicznych poprzez działalność artystyczną oraz dobrą zabawę.

            • Nasi uczniowie w stolicy – wycieczka do Warszawy

              31.05.2023

               

              29 maja 2023r. uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami p. Dorotą Dulnik, p. Justyną Maj, p. Beatą Puszyńską i p. Agnieszką Piasecką uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Stolica przywitała nas piękną pogodą. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, zwyczajowo zwany Powązki Wojskowe. Tu pierwsze kroki skierowaliśmy do miejsca spoczynku bohaterów „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego. Następnie udaliśmy się na spacer po Krakowskim Przedmieściu oraz po placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny. Tam udało nam się obejrzeć zmianę warty. Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer uliczkami Starego Miasta podczas którego ujrzeliśmy m. in. pomnik Syrenki Warszawskiej i piękne, zabytkowe kamienice. Przewodnik przedstawił nam między innymi historią Pomnika Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Najciekawszym punktem programu było zwiedzanie, a właściwie eksperymentowanie w Centrum Nauki Kopernik. Różnorodne przestrzenie edukacyjne stworzone tutaj dla odwiedzających inspirują do obserwacji, doświadczenia, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Uczniowie mogli tu samodzielnie eksperymentować wykorzystując interaktywne eksponaty, uczyć się przez zabawę w różnych strefach tematycznych z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Swoboda w zwiedzaniu pozwoliła dzieciom kierować się własną ciekawością i zainteresowaniami oraz zmuszała do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. Ostatnim punktem wycieczki był przejazd Traktem Królewskim: m. in. Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem. Ponadto mogliśmy zobaczyć budynki ambasady, Sejmu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa oraz urzędy państwowe. Wycieczka do stolicy bardzo się udała. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Warszawa to europejskie miasto z bardzo bogatą historią, tradycją i kulturą. Jedno jest pewne - tę wycieczkę zapamiętamy na długo.

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu
      • (041) 3761327 lub (041) 2605750 Numery: 0412605750 - Sekretariat 0412605751 - Dyrektor 0412605752 - Pokój Nauczycielski 0412605753 - Kuchnia 0412605754 - Księgowość/Intendent 0412605755 - Przedszkole 0412605756 - Kadry
      • ul. Szkolna 10 28-100   Szaniec Dyrektor: mgr Grzegorz Załęcki Dyżury pielęgniarki szkolnej: Wtorek 7.30 - 15.00 Psycholog: Środa 8.30 - 13.30 Piątek 8.30 - 12.00 Sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 14.00 Poland
    • Logowanie